Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Ako vybrať čističku vzduchu, zvlhčovač alebo odvlhčovač vzduchu

Keď sa nám zle dýcha, nedokážeme sa sústrediť na prácu, ani sa uvoľniť a odpočívať. Čističky vzduchu zbavujú vzduch nečistôt z rušnej dopravy i alergénov a zvlhčovače či odvlhčovače vzduchu sa starajú o to, aby vzduch, ktorý dýchame, mal optimálnu vlhkosť. Ako si vybrať ten správny prístroj?

Kritériá pre výber čističky vzduchu

  1. veľkosť miestnosti
  2. vzduchový výkon
  3. aké častice zo vzduchu čistí
  4. vhodnosť pre alergikov
  5. filtračná účinnosť - niekoľkostupňová filtrácia
  6. ako často je potrebné meniť filtre
  7. cena filtrov
Dýchať čistý vzduch je najlepšou relaxáciou

Dýchať čistý vzduch je najlepšou relaxáciou

Čo je vzduchový výkon?

Pre správny výber čističky vzduchu potrebujete poznať veľkosť miestnosti, pre ktorú je čistička určená. Podľa toho potom zvoľte prístroj so zodpovedajúcim vzduchovým výkonom. Tento údaj uvádza každý výrobca a udáva množstvo vzduchu, ktorý čistička vyčistí za 1 hodinu. Aby bola čistička účinná, musí byť vzduchový výkon minimálne 2 × vyšší ako objem miestnosti.

Čo od čističky vzduchu očakávam?

Stanovte si, čo od čističky vzduchu očakávate. Ak potrebujete odstrániť cigaretový dym, vyberajte čističku s filtrom , ktorý odstraňuje pachy. Ak ste alergici, vyberte prístroj, ktorý odstraňuje zo vzduchu alergény, ako sú pele stromov a tráv, výtrusy plesní, baktérie, alergény pochádzajúce zo zvierat a prachové roztoče.

Čistička vzduchu môže dokonale ladiť s interiérom

Čistička vzduchu môže dokonale ladiť s interiérom

Prehľad filtrov

Účinnosť čističky vzduchu zaisťuje niekoľkostupňová filtrácia. Kvalitný prístroj tak obsahuje niekoľko filtrov, ktoré využívajú rôzne technológie.

  • HEPA filter - odstraňuje zo vzduchu prach, pele, dym, zvieracie alergény a spóry plesní
  • filter s aktívnym uhlím - eliminuje pachy
  • látkový filter s uhlíkovými vláknami - pomáha zachytávať nebezpečné chemické látky, ako je napr. benzén, ktorý sa používa v dekoračných materiáloch
  • nano-fotokatalytický filter - rozkladá nebezpečné plyny
  • UV lampa - likviduje mikroorganizmy (vírusy) obsiahnuté vo vzduchu
  • Ionizátor: vytvára veľké množstvo iónov so záporným nábojom a vďaka tomu zostáva vzduch vždy čerstvý

Kritéria pro výběr zvlhčovače nebo odvlhčovače vzduchu

  1. veľkosť miestnosti
  2. vzduchový výkon
  3. zabudovaný hygrostat
  4. objem nádržky/možnosť pripojenia hadice do odpadu
  5. energetická náročnosť

Kam zvlhčovač alebo odvlhčovač vzduchu chcete umiestniť?

Rovnako tak ako čističky vzduchu, aj zvlhčovače vzduchu alebo odvlhčovače vzduchu, potrebujete v prvom rade poznať veľkosť miestnosti, kde budeme zariadenie používať. Na základe tohto údaja potom vyberajte prístroj so vzduchovým výkonom, ktorý je pre danú miestnosť dostačujúci.

Hodia sa pre rodiny s deťmi

Zvlhčovač vzduchu ocenia najmä rodiny s malými deťmi, ktoré v príliš suchom prostredí často trápi škrabanie v krku a upchatý nos. Optimálna vlhkosť vzduchu im spríjemní zaspávanie a spánok, uľahčuje dýchanie a prispieva k ich zdraviu.

Ako sa meria vzduchový výkon?

V prípade zvlhčovača predstavuje vzduchový výkon počet mililitrov vody, ktoré prístroj uvoľní do vzduchu za 1 hodinu. V odvlhčovači sa jedná o množstvo vody, ktoré odoberie zo vzduchu za 24 hodín.

Zvlhčovače malých rozmerov sa zmestia do každej miestnosti

Zvlhčovače malých rozmerov sa zmestia do každej miestnosti

Prečo je dôležitý hygrostat?

Kvalitný zvlhčovač aj odvlhčovač vzduchu majú zabudovaný hygrostat, ktorý meria vlhkosť vzduchu v miestnosti a automaticky zapína a vypína prístroj, aby bola v miestnosti dosiahnutá nastavená požadovaná vlhkosť vzduchu.

Pohodlná obsluha prístroja

Ak vyberáte zvlhčovač vzduchu, overte si veľkosť nádržky na vodu, aby ste ju nemuseli príliš často dopĺňať. K odvlhčovaču je praktické pripojiť hadicu a vyviesť ju priamo do odpadu. S vylievaním nádržky si potom nemusíte robiť starosti.

Spotreba energie

Aby ste boli s prevádzkou vybraného prístroja spokojní, overte pred kúpou jeho energetickú náročnosť. Zistíte ju podľa údaja o elektrickom príkone. Najvyššiu spotrebu energie majú väčšinou parné zvlhčovače, približne o polovicu nižšiu spotrebu majú ultrazvukové zvlhčovače. Ostatné typy majú zvyčajne veľmi nízky príkon v rade desiatok wattov.

Ďalej odporúčame